پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶-۱۰:۴۱ | کد خبر : 9926 | نویسنده :مدیریت سایت
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • در پی اعتراض صیادان و پیگیری امام جمعه جاسک؛ توقف صید و اخراج کشتی های چینی از سواحل مکران

  اعتراض صیادان جاسکی و پیگیری های امام جمعه شهرستان، مسئولان را وادار نمود تا از ادامه فعالیتهای کشتیهای چینی جلوگیری و این شناورها را از سواحل مکران اخراج کنند.
  در پی اعتراض صیادان و پیگیری امام جمعه جاسک؛ توقف صید و اخراج کشتی های چینی از سواحل مکران

  به گزارش مکران نیوز؛روش صید تور ترال برای کشیده شدن در آب های میان سطحی ، عمیق و  کف دریا استفاده می شود که این عمل باعث آشفتگی  و بر هم خوردن توازن در زندگی دریایی شده و صیادان را باکاهش چشمگیر ذخائر آبزیان مواجهه کرده است.

  با صید  بی رویه ترال بوسیله صیادان غیر مجاز و غیر بومی ،سطح دریا کاملا از ذخائر آبزیانی صاف نابود می شود که این وضعیت باعث خسارت ها و نگرانی هایی  برای اقشار صیادان و ساحل نشینان شده از این رو صید ترال در برخی کشورها به شدت کنترل می شود و این روش صید هدف بسیاری از اعتراضات زیست محیطی است.

  صید غیر قانونی ترال که خارج از فصل در صیدگاههای شرق استان صورت می گیرد نسل آبزیان دریایی را به نابودی و مخاطره کشانده و استفاده بیش از حد از روش صید  ترال  آسیب های فیزیکی فراوانی را به بستر دریا وارد می کند.

  اکثر صیدهای تجاری که به وسیله تورهای ترال ماهی و میگو انجام می گیرد به طور ناخواسته مقادیر زیادی از آبزیان را که جنبه اقتصادی ندارند نیز صید می کند که معمولا به اینگونه صید ها بوسیله کشتی های چینی به شدت در حال انجام است.

  هجوم کشتی های خارجی به آب های ساحلی خلیج فارس و صید خارج از صیدگاهها با روش محاصره باعث تخریب کف دریا ، زیست گاه آبزیان شده  و برای صیادان منطقه  به جز ضرر ارمغان دیگری نداشته که در صورت ادامه بیکاری قشر وسیعی را به دنبال دارد.

  در پی اعتراض گسترده شهروندان جاسکی در خصوص صید غیر مجاز کشتی های چینی وایرانی؛ حجت الاسلام محمدکاظم مناقبیان،خطیب جمعه جاسک در خطبه های نماز جمعه خود اظهار کرد:وضعیت صید و صیادی در شهرستان بسیار بد گزارش شده و در مقابل این همه مشکلات برای صیادان جاسک، شاهد صدور مجوز صید صنعتی برای کشتی‌های چینی هستیم.

  خطیب جمعه جاسک گفت:مردم صدایشان درآمده هر روز با یک بهانه مردم را آرام می‌کنید، اما واقعیت قصه چیز دیگری و کشتی‌های مذکور ذخایر قدیمی‌ترین بندر را  غارت می‌کنند.

  وی بحث کشتی‌های چینی را از نگرانی های بارز جامعه صیادان در این بندر ساحلی دانست و افزود: مسئولان شیلات کشور جلوی این اشتباهات را بگیرند  و ببیند این وضعیت صید، بسیار مشکل‌آفرین است.

  به دنبال اعتراض شهروندان وصیادان جاسکی در خصوص صید غیرمجاز کشتی های چینی ؛فرماندار جاسک  از اخذ مصوبه توقیف و خروج کشتی های چینی از آب های شهرستان جاسک خبر داد.

  محمد احمدی ،فرماندار شهرستان جاسک در این خصوص اظهار کرد: به منظور دفاع از حقوق صیادان بومی که معیشت ۵۷۰۰ نفر بهره بردار را تامین می کنند جلسه ای با حضور  استاندار ، معاون محترم سیاسی، مدیر کل امنیتی و انتظامی تشکیل شد که توقیف و خروج کشتی های چینی تا اطلاع ثانوی از دریای مکران مصوب شد.
  احمدی با تاکید بر دفاع با اقتدار در چارچوب قانون از منافع مردم در راستای منشور اخلاقی شهروندی،تصریح کرد: اخذ این مصوبه به منزله تحقق بخشی شعار سال در شهرستان جاسک است.
  فرماندارجاسک اضافه کرد:مصوبه توقیف و خروج کشتی های چینی و اجرای آن موجب افزایش ضریب امنیتی در حوزه ی اقتصاد دریا محور در ۲۳۰ کیلومتراز آبهای ساحلی شهرستان جاسک و منطقه مکران، با ایجاد امنیت شغلی صیادان می شود.

  فرماندار جاسک در خصوص مطلب اخذ مصوبه توقیف و خروج کشتی های چینی تا اطلاع ثانوی توضیح نداند و برخی شهروندان واژه تا اطلاع ثانوی آقای فرماندار و دستور توقف صید را منوط به زمان انتخابات می دانند و میگویند این عمل مصرف انتخاباتی دارد لذا پس از رای گیری از مردم ،صید کشتی ها دوباره از سر گرفته می شود.

  گزارش ها حاکی از آن است که بیشتر کشتی های ایرانی در ید ،مدیران شیلاتی استانی ،کشور و بازنشسته های سیاسی شیلات بوده و مدیران اسبق استانی و کشوری شیلات سهامدار آنها هستند.

  در خصوص صید کشتی های چینی دو موضوع حضورکشتیهای چینی واهداف آنها و مالکان ویا شرکتهای ذینفع قابل تامل  است.

  براین اساس سود خالص ۶درصدی از فروش میلیاردی روزانه کشتی های چینی برای افراد ذینفع،مدیران کل شیلاتیهای بازنشسته ومشاوران فعلی استاندار تعریف شده است.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "در پی اعتراض صیادان و پیگیری امام جمعه جاسک؛ توقف صید و اخراج کشتی های چینی از سواحل مکران"

  نظرات

  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران Untitled-1-Recovered123 تبليغات
 • طراحی سایت ارزان

  طراحی سایتهای خبری و تفریحی


  parswp.ir

 • " title="تبلیغ " target="_blank" >تبلیغ

  تبلیغ


 • نوشته‌های تازه

 • آخرین دیدگاه‌ها