پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳-۱۳:۱۷ | کد خبر : 2427 | نویسنده :مدیریت سایت
 • تعداد نظرات : ۱ نظر
 • دوری از مساجد تدبیر دشمنان برای نابودی دین است/مسجد پایگاه محکم اسلام برای مقابله دین ستیزان

 • دسته بندی مطلب : اخبارهرمزگان | تعداد بازدیدها : 1137 نفر
 • در فرهنگ دینی مسجد یاد آور عبادت و بندگی به پیشگاه پروردگار یکتاست. مکانی برای اوج بندگی و رسیدن به خدا.

  IMG_0048

  به گزارش پایگاه خبری هرمز از کیش، در دین مبین اسلام برای مسجد نقش های تربیتی و آموزشی بسیاری ذکرشده است؛ مسجد با ایجاد زمینه های حضور مسلمانان در کنار یکدیگر و آشنایی و پیوند آن ها مومنان و نخبگان جامعه را در بستری مناسب برای تربیت و پرور ابعاد مختلف روحی و اجتماعی قرار می دهد.
  در زمان پیامبر اکرم(ص) نیز معمولاً مسجد جایگاه طرح مشکلات و مباحث اجتماعی و مکانی برای شور و مشورت در کارهای مهم بوده است.شواهد حاکی از آن است که در جنگ ها مساجد مرکز سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های فرمانده قرار می گرفته است.
  آنچه پیداست در طول تاریخ اسلام مسجد پایگاه عمومی مسلمانان و محل حضور قشرهای مردمی مختلف بوده است. از این رو می توان گفت ” مساجد پایگاه و جایگاه مناسبی برای تعاون اجتماعی مسلمانان و مشارکت آنان در رفع نارسایی های اجتماعی و محلی برای الگو سازی و ارزش یابی دینی است.
  در دین مبین اسلام مسجد همواره جایگاه آموزشی و تربیتی داشته و پرورش نیروهای متعهد و جوان حکومت اسلامی را به دوش می کشید. در سایه رفت و آمد به مساجد خلق و خوی و آداب و منش های اسلامی می تواند در جوانان آموزش داده شود و این به معنای بیمه کردن جوانان و جامعه به آداب اسلامی است.
  از دیدگاهی دیگر حضور و انسجام مسلمانان در مساجد می تواند بهترین تشکل های مردمی را در مبازره با منکرات و مفاسد اجتماعی پی ریزی کند و در راه تحقق ارزش های اسلامی گام بردارد. جامعه ای که بتواند به ارزش های اسلامی جامعه عمل بپوشاند بی شک از دستبرد دشمنان و اجانب در امان خواهد بود.
  جزیره کیش با قدمتی کهن دارای مساجد زیبا و با معماری سنتی ایرانی است؛ در آثار باقی مانده از شهر تاریخی حریره که معرف حضور سکنه مسلمان با فرهنگ غنی دینی است یکی از آثار زیبای باقی مانده مسجد تاریخی با معماری دوره سلجوقی با مساحت ۲۰۰۰ متر مربع است که نشان از اهمیت وجود مساجد در آن زمان را بازگو می کند.

  *جایگاه مسجد در کیش
  حجت الاسلام حقانی مسئول امور مساجد در گفتگو با هرمز، با اشاره به اینکه ساکنان جزیره کیش در تمامی مراسم و اعیاد و برنامه های مذهبی در مساجد حضور دارند گفت: در جزیره کیش قدیمی ترین مسجد که در حال حاضر نیز فعال است مسجد امیرالمومنین (ع) است که در منطقه ماشه و کنار مسجد ماشه که یکی از مساجد قدیمی جزیره کیش واقع است و قدمتی در حدود ۱۰۰ سال دارد.
  وی افزود: با اینکه این مسجد هم اکنون در مکانی واقع شده که بیشتر بافت اداری دارد به لحاظ معنوی مورد توجه ساکنان جزیره کیش بوده و مورد استقبال مردم است.
  این مقام مسئول در امور مساجد از دیگر مساجد جزیره نام برده و گفت: مسجد خاتم الانبیاء (ص) با دو مناره بسیار بزرگ و زیبا در قسمت شمال و بومی جزیره کیش قرار دارد و مسجد جامع جزیره محسوب می شود و بسیاری از مراسم و همچنین نماز جمعه و اعتکاف در این مسجد برگزار می شود.

  IMG_0051
  وی ادامه داد: مسجد امام حسن مجتبی(ع) که در منطقه مسکونی صدف قرار دارد یکی از مساجد پر رونق کیش است که با معماری بسیار زیبا و فضای سبز آرامگاه شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس بوده و پذیرای مومنان و مسلمانان جزیره کیش است. در این مسجد کلاس های دینی، فرهنگی و هنری در قسمت مجتمع فرهنگی آن برگزار می شود.
  از دیگر مساجد جزیره کیش مسجد امام سجاد در کمپ سحر که در قسمت کارگری قرار گرفته است در جهت آسایش و دسترسی کارگران زحمت کش این منطقه ساخته شده است.
  مسجد المهدی که بیشتر ماهیت اداری دارد از دیگر مساجد جزیره کیش محسوب می شود.
  حقانی به مساجد در حال ساخت در جزیره کیش اشاره کرد و توضیح داد: مساجد امام جعفر صادق(ع) در منطقه نوبنیاد، مسجد امام حسین (ع) در کنار ساحل مرجان، مسجد الغدیر در منطقه پارس خلیج، مسجد امام رضا (ع) پشت بازار پارس خلیج، مسجد فاطمه الزهرا(س) در شهرک صنعتی درخت سبز و مسجد زینب کبری (س) مساجد در دست احداث هستند که تا چند ماه آینده به بهره برداری خواهند رسید.
  وی تاکید کرد: البته مساجد قمر بنی هاشم (ع) ومسجد ثامن الائمه (ع) نیز در حال طی کردن مراحل اداری جهت آغاز ساخت هستند که در سال های آتی ساخته خواهند شد.
  مسجد جامع نور نیز به گفته حجت الاسلام حقانی یکی از مساجد زیبای اهل سنت است که در جزیره کیش واقع شده و مسلمانان اهل سنت مراسم دینی و عبادی خود را در آن برگزار می کنند.
  مسئول امور مساجد جزیره کیش با بیان اینکه امروز مساجد باید محل حضور مردم و اجتماعات دینی باشد تصریح کرد: امروزه در دنیا تلاش می شود تا جایی که ممکن است به مسلمانان و دین اسلام ضربه بزنند؛ در حالیکه دین اسلام پایگاه های محکمی به نام مساجد دارد که محل حضور مسلمانان و رشد و تعالی و آگاهی بخش و وحدت و انسجام است.

  مردم با حضور در مساجد ودر کنار رهبران دینی خود می توانند از مسائل روز دنیا آگاه شده و همچنین آموزش های لازم را در مسائل دینی داشته باشند. تا دشمنان با تبلیغات سوء و رفتارهای ناشیانه نتوانند به دین و جامعه اسلامی ضربه بزنند.
  وی با تاکید بر اهمیت آگاهی سازی جوانان و جامعه گفت: امروز دشمن سعی کرده است تا از دین چهره ای خشن به نمایش بگذارد که موجب دوری و دین گریزی جوانان شده است و این از وظایف مسئولان دینی است که با راهنمایی جوانان و دیگر اقشار مردم به مراکز دینی و مساجد با روشنگری و آگاهی اصول دین و آیه های مهربانی را برای مردم بیان کنند تا چهره ای که دشمنان از مسلمانان و اسلام به نمایش گذاشته است از بین برود.
  حقانی در بخش دیگری از سخنان خود با محکوم کردن حرکت های ضد دین به نام دین اسلام گفت: اسلام دین رافت و مهربانی است و آنچه امروز به نام دین در کشوهایی همچون سوریه و عراق صورت می گیرد جز تکفیر و خدشه دار کردن دین چیز دیگری نیست که به دست گروه های دست نشانده آمریکا و دیگر مستکبران جهانی همچون گروه داعش، طالبان و دیگر گروه های دین ستیز انجام می شود.
  حجت الاسلام حقانی مسئول امور مساجد جزیره کیش با درخواست از مردم برای شرکت در کلاس های آموزشی، هنری، دینی و مراسم در مساجد گفت: باید به مساجد رونق بخشید تا دین هرچه بیشتر در میان مردم رونق بگیرد.
  وی تاکید کرد: از ابتدای اسلام مساجد پایگاه مسلمانان در آموزش و تربیت و عبادت و همچنین محل شور و مشورت در کارهای مهم وحتی جنگ های مسلمانان بوده است. امروز که اسلام در خطر کفار گرفتار آمده برماست که با همت از دین و آداب دینی و پایگاه های دینی حمایت و حراست کنیم.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "دوری از مساجد تدبیر دشمنان برای نابودی دین است/مسجد پایگاه محکم اسلام برای مقابله دین ستیزان"
  نظرات در مورد » “دوری از مساجد تدبیر دشمنان برای نابودی دین است/مسجد پایگاه محکم اسلام برای مقابله دین ستیزان”
  1. […] پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز در دوری از مساجد تدبیر دش… در سایه رفت و آمد به مساجد خلق و خوی و آداب و منش های اسلامی می تواند در جوانان آموزش داده شود و این بهاز دیدگاهی دیگر حضور و انسجام مسلمانان در مساجد می تواند بهترین تشکل های مردمی را در […]


  نظرات

  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران Untitled-1-Recovered123 تبليغات
 • طراحی سایت ارزان

  طراحی سایتهای خبری و تفریحی


  parswp.ir

 • " title="تبلیغ " target="_blank" >تبلیغ

  تبلیغ


 • نوشته‌های تازه

 • آخرین دیدگاه‌ها