پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶-۱۲:۳۶ | کد خبر : 10171 | نویسنده :مدیریت سایت
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • نگرانی شهروندان جاسکی از جولان سگ های ولگرد ادامه دارد/مسئولین، حیوانات را مهار کنند…!

  جولان سگ های ولگرد در برخی از خیابان های شهر بخصوص در مناطق حاشیه شهر جاسک معضلی است که موجب هراس و نگرانی شهروندان شده است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز،این روزها با گذر از برخی کوچه ،خیابانها و محلات جاسک شاهد تعداد زیادی از سگ های ولگرد در سطح شهر هستیم که این مسئله باعث به مخاطره افتادن سلامت عمومی شهروندان شده است.

  سگ از جمله اولین حیواناتی است که به وسیله بشر اهلی شد و به نوعی انسان برای بهتر زیستن، این حیوان باوفا را به خدمت گرفت اما اگر زندگی این حیوان به درستی مدیریت نشود از حیوانی مفید به موجودی بسیار مضر تبدیل و می تواند گزند و زیان جسمی، روحی و مالی را به انسان وارد کند، این موضوع زمانی خود را نشان می دهد که سگ ولگرد محسوب شود.

  وجود گله‌ی سگ‌ها در برخی از نقاط شهر به ویژه حاشیه مسکن مهر،محله یکبنی،لوران،مقسا ،سرریگ،غریب آباد و نیز در کنار اداره هایی همچون فرمانداری و اداره شیلات و جنب دیوار نیروی دریایی ارتش، باعث ایجاد رعب و وحشت برای مردم این مناطق شده  و علاوه بر آنموجب نگرانی شهروندان به خصوص خانواده هایی شده که فرزندان خردسال داشته و این خانواده ها از شیوع برخی بیماری ها به واسطه این سگ ها واهمه دارند.

  یک بانوی جاسکی در این خصوص  ضمن ابراز گلایه از مسئولین اظهار داشت:سگهای  ولگرد تهدیدی جدی برای شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان هستند و این افراد جزو اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه بوده و زودتر از دیگر افراد دچار بیماری ها می شوند.

  خانم رستمی با اشاره به اینکه بیشتر دانش آموزان به دلیل نزدیکی مدارس ابتدایی و راهنمایی در این مناطق پیاده تردد می کنند، افزود: یکی از نگرانی های والدین وجود سگهای  ولگرد به ویژه در ساعات اول صبح و نزدیک غروب آفتاب است.

  یکی دیگر از شهروندان جاسکی نیز یادآور شد: مدتی است  تعداد سگ های ولگرد در جاسک خصوصا محله یکبنی افزایش یافته است و شاهد رفت و آمد آزادانه این حیوانات در معابر و خیابان ها هستیم .

  علی حسینی با اشاره به اینکه این حیوانات هر روز در اطراف ما  آزادنه تــردد می کنند، افزود: در خوشبینانه ترین حالت که شهروندان از گاز گرفتگی این حیوانات در امان باشند، آیا این حیوانات عاری از بیماری هستند؟

  وی ادامه می دهد: جولان سگ های ولگرد در شهر نگرانی و نارضایتی مردم را موجب شده است.

  بر اساس این گزارش، دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد که در ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصویب شد،از سوی نیکزاد معاون سابق هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور جهت اجرا از سوی شهرداری هاو دهیاری های سراسر کشور به استانداری ها ابلاغ شده است.

  دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد پس از حدود یک سال جلسات و بحث و تبادل نطر نمایندگان سازمانهای عضو ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان که به میزبانی دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد،بهمن ماه ۸۷ به تصویب رسید.

  اهداف تهیه این دستورالعمل عبارتست ازکنترل بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگهای ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی درخصوص رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با حیوانات مزاحم( با اولویت سگ‌های ولگرد ).

  مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد، شیوع بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است و از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود که برضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد بیش ازپیش تاکید می ورزد.

  همچنین سگهای ولگرد بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ ( بدون انتقال بیماری ) منجر به مرگ بالاخص در اطفال می‌گردد و موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارکها و تفرجگاه‌ها مطرح است و سگها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگهای ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

  بر اساس این دستورالعمل مرکز کنترل جمعیت حیوانات مزاحم باید دارای محل نگهداری حیوانات مزاحم باشد که در شهرداریهای دارای مجوز کارگروه استانی ایجاد می شود و این محل باید در خارج از محدوده مناطق مسکونی که به تایید کارگروه شهرستان رسیده باشد مکان یابی شده و واجد مشخصات خاصی باشد .

  معضل سگ‌های ولگرد تاکنون در جاسک  رفع نشده  و حضور آزادانه آنها در سطح شهر  پذیرفتنی نیست ، انجام اقدامات اساسی در جهت کنترل اصولی این حیوانات، از سوی دستگاههای ذیربط ،  ضروری به نظر می رسد؛امید است مسئولین مربوطه در این باره اقدامی جدی انجام دهند تا شاهد به خطر افتادن سلامتی و یا جان شهروندان نباشیم.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "نگرانی شهروندان جاسکی از جولان سگ های ولگرد ادامه دارد/مسئولین، حیوانات را مهار کنند…!"

  نظرات

  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران Untitled-1-Recovered123 تبليغات
 • طراحی سایت ارزان

  طراحی سایتهای خبری و تفریحی


  parswp.ir

 • " title="تبلیغ " target="_blank" >تبلیغ

  تبلیغ


 • نوشته‌های تازه

 • آخرین دیدگاه‌ها