پایگاه خبری تحلیلی مکران نیوز
شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶-۱۰:۲۷ | کد خبر : 10078 | نویسنده :مدیریت سایت
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • وعده احداث دومین پایانه صادراتی نفت کشور در جاسک به دولت دوازدهم کشیده شد

  اگر دولت یازدهم در انجام گام به گام برنامه های احداث پایانه صادراتی نفت جاسک موفق عمل می کرد، ایران در دولت دوازدهم با بهره برداری از این پایانه نفتی، یک برگ برنده در فروش نفت و فرآورده های نفتی خود به بازارهای جهانی در اختیار داشت.

  به گزارش مکران نیوز؛ اسفند ماه سال ۹۲ رئیس جمهور در سفر استانی دولت به هرمزگان از احداث دومین پایانه صادرات نفت کشور در جاسک خبر داد و پانزدهم فروردین ماه سال ۹۳، «اکبر ترکان» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای مناطق آزاد کشور یکی از برنامه های استراتژیک دولت را ساخت دومین پایانه صادراتی نفت ایران در جاسک عنوان کرد.

  در سه ماه نخست سال ۹۳، مطالعات اولیه برای احداث این پایانه صادراتی نفت خام و فرآورده های نفتی در مجموعه شرکت ملی نفت ایران و با محوریت شرکت پایانه های نفتی ایران آغاز شد.

  «سید پیروز موسوی» مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران تیرماه سال ۹۳ به خبرنگاران گفته بود که مطالعات اولیه برای احداث این پروژه عظیم ملی در حال انجام است و حدود یک سال برای تکمیل مطالعات اولیه و انجام مطالعات تکمیلی زمان می برد.

  در سه ماه دوم سال ۹۳، مقدار زمین مورد نیاز برای احداث این پایانه صادرات نفت مشخص شد و در هماهنگی دولت با دستگاههای نظارتی برای اقداماتی نظیر زمین خواری در منطقه راهکارهایی اندیشیده شد. همچنین مقدار زمین مشخص شده برای احداث دومین پایانه صادرات نفت خام ایران خریداری شد و به تملک درآمد.

  در سه ماهه سوم این سال، وزیر نفت جلسه ای با مدیران ارشد ۴ شرکت ملی نفت ایران، ملی گاز ایران، ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و ملی صنایع پتروشیمی برگزار کرد و در این جلسه به هر کدام از معاونان خود در خصوص اجرایی شدن وعده رئیس جمهور مبنی بر احداث پایانه صادرات نفت خام در جاسک دستوراتی داد.

  همچنین برنامه هایی در ادامه انجام مطالعات احداث زیرساختهای دومین پایانه نفتی کشور مصوب شد که از آن جمله می توان به تعیین به‌کارگیری ۳ گوی شناور بازسازی شده از مجموع ۷ گوی شناوری که قرار بود در جریزه خارگ بازسازی شوند؛ در پایانه صادرات نفت خام جاسک و انجام هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی به منظور احداث راههای مواصلاتی شامل راه جاده ای و راه آهن اشاره کرد.

  مطالعات ساخت مخازن ذخیره سازی نفت خام به حجم ۲۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد تا خط لوله ای ۱۱۰۰ کیلومتری از منطقه گوره به جاسک به منظور انتقال نفت خام احداث شود.

  «حسن روحانی» رئیس جمهور مرداد ماه سال ۹۳ در جمع اعضای هیئت علمی، کارشناسان و مدیران پژوهشگاه رویان و جهاد دانشگاهی با اشاره به برنامه تبدیل جاسک به مرکز دوم صادرات نفت ایران گفت: “چندین نامه تاکنون برایم آمده که چنین کاری شدنی نیست، اما به حول و قوه الهی این کار مهم و استراتژیک که محل صدور نفت را متنوع می‌کند و صدور نفت را از اتکا به یک اسکله و جزیره و یک مکان آن هم در درون خلیج فارس خارج و به آن سوی تنگه هرمز و در دریای عمان می‌برد، انجام خواهد شد. هرچند این کار، کار سخت و مشکلی است و برای آن باید ۳ الی ۴ سال زحمت کشید، اما کار بسیار مهم و استراتژیک است که وقتی انجام شد، می‌نویسند که چه کار عظیم و بزرگی به دست مردم ایران انجام شده است.”

  از آن روز حدود ۳ سال می گذرد و احداث دومین پایانه صادراتی نفت خام ایران هنوز در مرحله برنامه ریزی و مطالعات تکمیلی است. ساخت دومین پایانه صادراتی نفت ایران در جاسک در برنامه دولت یازدهم قرار گرفت اما با توجه به کُندی ایجاد الزامات زیرساختی و گذر از مراحل مطالعات اولیه، مطالعات تکمیلی، جذب سرمایه گذار، احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی، تکمیل و ساخت خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی، ساخت واحدهای صنعتی و تولیدی مرتبط، احداث اسکله های صادراتی و … بهره برداری از آن به عمر دولت یازدهم نرسید. اگر دولت یازدهم در انجام گام به گام برنامه های احداث این پایانه صادراتی نفت موفق عمل می کرد، ایران در دولت دوازدهم با بهره برداری از این پایانه نفتی، یک برگ برنده در فروش نفت و فرآورده های نفتی خود به بازارهای جهانی در اختیار داشت.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "وعده احداث دومین پایانه صادراتی نفت کشور در جاسک به دولت دوازدهم کشیده شد"

  نظرات

  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران Untitled-1-Recovered123 تبليغات
 • طراحی سایت ارزان

  طراحی سایتهای خبری و تفریحی


  parswp.ir

 • " title="تبلیغ " target="_blank" >تبلیغ

  تبلیغ


 • نوشته‌های تازه

 • آخرین دیدگاه‌ها